اسید بوریک

اسید بوریک

557 397 apa

از اسید بوریک و بوراکس به عنوان مواد اولیه مورد نیاز در صنعت شیشه­ سازی و لعاب استفاده می­شود. در شیشه ­هایی که نیاز به خلوص و رنگ با کیفیت بالا وجود دارد ترجیح داده می­شود از اسید بوریک و بوراکس خالص استفاده شود. وجود بور در شیشه علاوه بر کاهش انبساط حرارتی موجب افزایش دوام شیمیایی شیشه می­گردد. اسید بوریک ارزان­ترین منبع تامین بور می­باشد.
ترکیبات بور به ندرت به صورت خام در لعاب­ها مورد استفاده قرار می­گیرند، اما حضور این ماده به صورت ماده اولیه در بسیاری از فریت­ها سودمند است. در طی فریت­سازی، حضور بور منجر به تشکیل شیشه در مراحل اولیه می­شود. مقاومت ترکیبات بوروسیلیکات در برابر حملات شیمیایی خوب است. لعاب­های حاوی مقادیر زیاد بور به دلیل آن که در دمای پخت بسیار سیال هستند به سرعت پخته می­شوند، البته عیب این نوع لعاب­ها آن است که به راحتی دچار جدایش فاز می­شوند. بور کشش سطحی لعاب را کاهش داده و از این طریق سرعت صاف شدن سطوح لعاب را در حین پخت افزایش می­دهد. افزودن بور تا مقادیر مشخص به لعاب موجب کاهش انبساط حرارتی، بهبود استحکام مکانیکی و مقاومت در برابر خراش می­شود. لعاب­های حاوی بور، لعاب­های پایه خوبی برای لعاب­های رنگی هستند، که رنگ در آن­ها از طریق حل شدن عنصر واسطه ایجاد می­شود.
در افزودن اسید بوریک به فریت، باید توجه داشت که نسبت B2O3 به SiO2  نیابد کمتر از 1 به 2 باشد. در هنگام فریت کردن بچ­های حاوی اسید بوریک، باید حتما مقدار فراریت اسید بوریک توسط بخار آب تشکیل شده را در نظر گرفت.
گروه بازرگانی آرشام در راستای واردات و عرضه مواد شیمیایی مورد مصرف در صنایع کاشی و سرامیک، اسید بوریک ساخت کشور ترکیه با بالاترین کیفیت را ارائه می­نماید.