بالکلی

بالکلی

557 397 apa

توضیحات

دومین ماده پلاستيك بر اساس اهمیت در صنعت سراميك پس از كائولن؛ بالكلي است.كائولن جزء رسوب­های اوليه محسوب ميشود، كه در جاي اوليه خود باقي مانده ولي بالكلي­ها جزء رسوب­­های ثانويه هستند كه در مكان­هايي غير از مكان اوليه خود يافت ميشوند. بالكلي توسط آب و باد به مكان­هاي ديگر منتقل مي­شود كه اين انتقال سه خاصيت مهم را موجب مي­شود:

ابعاد دانه­های بالکلی ریزتر و همراه با ناخالصی­های آلی است که موجب می­­شود بالکلی­ها قابلیت شکل­دهی بیشتری داشته باشند.
پلاستیسیته بالکلی به مراتب بیشتر از کائولن است.
رنگ پس از پخت بالکلی­ها نیز به دلیل حضور ناخالصی­های آلی و غیرآلی نسبت به کائولن تیره­تر است.
دلايل استفاده از بالكلي عبارتند از : 1- پلاستيسيته بالا 2- قابليت شكل پذيري (‌‌آب را در خود نگه ميدارد.) 3- استحكام خام بالا 4- افزايش سيالات دوغاب­هاي ريخته­گري  5- بدنه­هايي كه بالكلي درآ‌‌ن موجود باشد نسبت به بدنه­هاي مشابه متراكم تر است و عمل زينترينگ بهتر زيرا دماي ذوب پائين دارد. 6- چون تنوع ناخالصي در آن زياد است به مقدار زياد نبايد استفاده شود 7- به دليل ريز­دانه بودن و پائين بودن دماي ذوب چنانچه از يك حدي بيشتر استفاده شود نقطه ذوب را شديدا پایين مي­آورد و موجب تغيير شكل محصولات مي­شود. 8- شديدا بر روي رنگ بعد از پخت تاثير مي­گذارد. 9- اگر مقدار استفاده زياد باشد ضمن اينكه قابليت كارپذيري را افزايش مي­دهد باعث انقباض شديد در بدنه شده و قطعه خشك شده با انقباض شديد در نهايت ترك مي­خورد.
برخی از انواع بالکلی­ها دارای خاصیت سیالیت هستند که این ویژگی آن­­ها را در قالب­گیری قطعات سرامیکی بزرگ نظیر قطعات چینی­های بهداشتی ارزشمند می­نماید، در واقع باعث افزایش سیالیت دوغاب­های ریخته­گری می­شوند یعنی اگر بخواهیم بدون اینکه آب اضافه کنیم دوغاب را سیال کنیم به این ترکیب بالکلی اضافه می­کنیم.
ترکیب عمومی بالکلی­ها غالبا شامل 80-20 درصد کائولینیت، 25-10 درصد میکا و 65-6 درصد سیلیس (کوارتز) می­باشد.
از بالکلی به عنوان عامل تعلیق در دوغاب لعاب نیز استفاده می­شود.
در مجموع بالکلی­ها در مقایسه با کائولن­ها ریزدانه­تر، پررنگ­تر و دارای دیرگدازی پایین­تر، انقباض بیشتر در مراحل خشک و پخت و پلاستیسیته بیشتر می­باشند.

APA Ceram

دومین ماده پلاستیک مهم در صنعت سرامیک پس از کائولن، بالکلی است. عمده مصارف بالکلی در صنایع کاشی و سرامیک­های بهداشتی می­باشد. گروه بازرگانی APA از فعالان در زمینه واردات و عرضه بالکلی بصورت پودری و نودل و خلوص بالا می­باشد.