کائولین

کائولین

557 397 apa

از نظر صنعتی انواعی از رس که حاوی مقادیر زیادی کائولینیت باشد کائولن نامیده می­شود. از نظر خواص فیزیکی نیز کائولن ماده­ای نیمه بلوری و تا حدودی بی شکل است. خواص ویژه کائولن عبارتند از چسبندگی ( که با افزایش خلوص آن افزایش می یابد)، کلوئیدی بودن و قابلیت جذب آب. سنگ کائولن بر اساس نوع پیوند به دو گروه پیوند نرم و سخت تقسیم می­شود. کائولن با پیوند نرم عمدتا در صنایع کاشی، چینی و سرامیک و کائولن با پیوند سخت در صنایع لاستیک­سازی و کاغذ­سازی استفاده می­شود. کائولن در صنایع دیرگداز نیز به صورت گسترده مصرف می­شود. این ماده حاوی 20 تا 45 درصد آلومینا است. کائولن تحت شرایط شیمیایی و صنعتی در محدوده pH بین 3 تا 9 پایدار می­باشد، بنابراین می­تواند به راحتی به عنوان رنگدانه، پوشش و پر­کننده با سایر ترکیبات استفاده شود. از جمله خصوصیات اقتصادی مهم کائولن اندازه ذرات آن می­باشد.
ويژگي کائولن مصرفي در صنعت سراميک عموما مربوط به ناخالصي‌هاي موجود در آن است که باعث تغيير رنگ محصول بعد از پخت مي‌گردد. مهمترين ناخالصي‌ اکسيد آهن مي‌باشد. از ديگر عناصر مضر مي‌توان از مس، کروم و منگنز نام برد. مقدار  مجاز درFe2O3  سراميک بين 6/0 تا 7/0 درصد است. اکسيد آهن همراه با کائولن مصرفی در پرسلان بايد کمتر از 5/0 درصد باشد زيرا تيتانيوم با آهن در بدنه سراميک عکس‌العمل نشان مي‌دهد و موجب کاهش شفافيت مي‌گردد. پتاس موجود در کائولن مصرفی در پرسلان بايد کمتر از 5/1 درصد و مقدار تيتانيوم و سيليس آن حداقل باشد.
در صنعت سراميک کائولن ريز دانه ترجيح داده مي‌شود، زيرا ريزدانه بودن موجب افزايش پلاستيسيته و افزايش مقاومت بدنه خام مي‌گردد. انتخاب نوع دانه بندي نیز بسيار مهم است، اگر چه ريز و نرم بودن کائولن درجه ريخته‌گري را کاهش مي‌دهد ولي در طول پخت موجب انقباض مي‌گردد.
به طور خلاصه خصوصيات مهم كائولن، كه مصارف متعدد آن را سبب شده است مي توان به صورت زير نام برد :

از نظر شيميايي در گستره وسيعي از تغييرات pH بدون تغيير مي مان.
داشتن رنگ سفيد
دارا بودن خاصيت پوششي بسيار خوب
نرمي و غير سايشي بودن آن
قابليت اندك هدايت جريان الكتريسيته و گرما
قيمت ارزان
APA Ceram

با توجه به این مطلب که صنایع سرامیک به کائولن با مشخصات فیزیکی و شیمیایی ثابت نیاز دارند و عمده مصارف کائولن در صنایع سرامیکی شامل صنایع کاشی، سرامیک بهداشتی، دیرگداز، لعاب و رنگ می­باشد. گروه بازرگانی APA  تلاش می نماید از فعالان در زمینه واردات و عرضه کائولن دانه­بندی شده با خلوص بالا و کیفیت یکنواخت و با ثبات باشد.